"De Ce să Exersezi Pașii de Dans?" și "Cum Să ai un Practice de Succes?" | Comunitatea Let's Dance

"De Ce să Exersezi Pașii de Dans?" și "Cum Să ai un Practice de Succes?"

Tu exersezi pașii de dans între lecții?

  • Da

    Votes: 6 85,7%
  • Nu

    Votes: 0 0,0%
  • Dacă vorbiți cu sefu' să-mi dea mai puțin de muncă, o să am timp s-o fac

    Votes: 1 14,3%

  • Total voters
    7

Sorin Rădan

Scriu rapid rapid, ca un Iepuraș
Antrenor Let's Dance
Așa cum scrie AICI, eu consider orele de Practică a fi extrem de importante în procesul de a învăța să dansezi.

Da.

Informațiile pe care le primești la lecțiile de dans sunt importante, dar ele se uită foarte ușor dacă nu sunt exersate.

Am constatat în timp că cei care învață să danseze cel mai repede și cel mai bine sunt cei care alocă timp pentru a exersa singuri.

Cei care își pun problema de a dansa pașii fără a-l copia mereu pe profesorul care dansează în fața lor minion14

Mă refer aici în primul rând la începători, pentru că ei cad în această capcană.

Vin la cursuri, fac figurile în sală, dar nerepetându-le singuri, atunci când trebuie să le reproducă fără ajutor din exterior iese un FAIL.

Astăzi îți voi spune ce cred eu că trebuie să faci pentru a beneficia la maxim de minutele petrecute în sală la Practice. Dacă nu știi "Ce este ăla Practice?" poți afla AICI!


1) Zâmbește zambet

2) Când ajungi la Practice, fă cunoștintă cu toți colegii de acolo. Pe cei pe care îi cunoști deja, salută-i, dar fă-o pe rând și individual. Dacă o să faci asta, o să te simți mult mai bine exersând în compania lor. Și cine știe? Poate o să-ți faci și câțiva prieteni noi.

3) Fă o listă SCRISĂ minion31 cu figurile pe care dorești să le repeți în ziua respectivă. Îți recomand să o faci pe telefon ca să o poți salva și să o folosești și altă dată.

Asocierea de nume cu pașii pe care îi faci te va ajuta să-i reții și să-i reproduci mult mai repede în viitor.

Vrei să fii și mai eficient de atât? Fă lista de figuri de acasă. Să nu pierzi timp la sală gândindu-te la ce pași vrei să repeți.

Dacă ești cursant LD, îți recomand să folosești playlistul privat al cursului sau filmulețele filmate la lecții de tine.

4) Exersează în pereche cu cât mai multe persoane. Este important pentru că fiecare persoană nouă cu care vei dansa îți va pune "probleme" diferite. Cu cât rezolvi mai multe dintre ele, cu atât mai bun vei deveni.

Citește și acest articol: De ce să Dansezi cu toată lumea la Practice sau la Party-uri?

Este relevant pentru mărirea calității experienței tale la dansuri.

5) Dacă abia înveți pașii, începe prin a-i exersa lent doar pe numărătoare și chiar ignorând muzica.

Când îi poți face fără a fi nevoie să te concentrezi foarte tare, încearcă să-i dansezi și pe muzică.

Încă o chestie: Încearcă să-i faci și fără să te uiți în oglindăminion29 Oglinda te ajută la început, dar să te ajuți de ea tot timpul este o altă capcană în care nu ai vrea să cazi.

6) Repetă cât mai mult când ești la Practiceminion24 Sigur, atmosfera de la Practice este relaxată și poți sta de vorbă cu colegii (spre deosebire de un curs normal de dans), dar asigură-te că și dansezi, nu doar vorbești :p

7) Dacă pleci de la Practice înainte de finalul lui, asigură-te că-ți saluți minion30 colegii când o faci. Lor o să le placă asta și, mergând și mai departe, o să le placă și de tine.

8) Repetă pct. 1)

Dacă ai completări și adăugiri, comentează cu încredere mai jos.

O zi frumoasă îți dorescminion2

P.S. : Tabla Let's Dance care a inspirat articolul acesta:

indicatii-pentru-un-practice-bun.jpg
 
Sus